Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap - Üye Ol - Lost password?

Vampyr | İnceleme


[ Tags: vampyr | inceleme ]

  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
Yorum YazElawachi
Corporal Member
haxlife-avatar
**
Member
Yorumları: 26 Konuları: 2 Kayıt Tarihi: 07-07-2018 Rep Puanı: 0
Budget: 0 Budget
Offline
#1
Vampyr | İnceleme
09-08-2018, Saat: 14:11

Vampyr | İnceleme

Vampyr Dontnod Games tarafından geliştirilen ve 1920'li yılları kapsayan bir oyundur. İspanyol Gribi tarafından alıkonulmuş bir Viktorya İngilteresi'nde Jonathan Reid adında bir doktoru canlandırıyoruz. Bu doktor kendi isteği dışında vampir oluyor. İşte hikayemiz de buradan başlıyor ve oyun bizi tamamen içine almış oluyor. Vampyr adlı oyun, senaryo bakımından insanların kararına kalmış olsa da bazen size öyle sorular soruluyor ki, tamamen ters köşe olabiliyorsunuz. Ana senaryonun görevlerinde ara ara birbiriyle bağlantısız olaylar yaşansa da oyun size tam bir Vampir deneyimi sunuyor diyebilirim. Oyunun bir diğer yanı ise her görevin içinde diğer görevden bahsederek ipuçları veriyor ve bu ipuçları da sizleri merakta bırakmaya yetiyor.
Biliyorsunuz Dontnod Games ayriyeten Life İs Strange adlı oyunun da yapımcısı bu yüzden bu 2 oyunun birbirinden etkilenmesi içten bile değil diyebiliriz. Bazen Life İs Strange'in senaryolarına benzer durumlar olsa da gerçekten bu aslında oyuna inanılmaz dinamik katmış olup, oynanış zevkini 1 kademe daha arttırıyor. Oyun kesinlikle sürekli olarak karanlık ve puslu bir havada geçiyor. Bu da sizleri ayrı bir atmosfere sokuyor. Evet arkadaşlar, günümüz Vampir filmlerinde olduğu gibi oyunda da hava bu şekilde. Oyunda ayrı ayrı bölgelere NPC'ler konmuş ve bunlara da inanılmaz özen gösterilmiş diyebilirim. NPC'lerin ve oyunda bulunan diğer karakterlerin de oyuna ayrı bir zevk kattığını ve heyecanı bir seviye yukarı çektiğini belirtmek isterim. Gelelim oyunun beslenme mekaniğine, beslenme mekaniği tamamen oyuncunun kendi kararına bırakılmış ve isterseniz hiç kimseyi bir Vampir olsanız da ısırmama şansınız var. Oyunda bulunan karakterlerden beslenmediğiniz zaman Jonathan Reid adlı yönettiğimiz karakterin gelişimi yavaşlıyor. Bu sebepten dolayı oyunda 1-2 saat daha fazla zaman geçirmek zorunda kalabilirsiniz.
Bir bölgenin yerlisini öldürürseniz NPC'nin oturduğu bölgede yaratıklar çıkmaya başlıyor. Bunlardan ayrı olarak oyunda bulunan tüm karakterler birbirinden bağımsız olarak hastalanabiliyorlar.

Oyunun amacı ise kısa olarak o dönemin hastalıklı İngilteresi'ne ilaç yetiştirip, hastalıklı insan sayısını en aza indirmek. Aksi takdirde bulunduğunuz yerin sağlık seviyesi düşüyor ve insanlar ölebiliyor. Oyunda diyelim ki durumu iyi, sağlıklı birini ısırdınız bu tabii ki size ekstra tecrübe puanı kazandırıyor. Bu yüzden ısıracağınız karakteri önce sağlıklı bir hale getirin ve ekstra puanları cebinize koyun. Oyun için gerekli olan ilaçları ise kendi ekipmanlarınızı kullanarak elde etmeniz gerekiyor. Craft sistemine gelecek olursak ise, Craft sistemine girerek kendi envanterinizde bulunan silahları güçlendirebiliyor, savaşlarda zaferler kazanmaya hızla ilerliyorsunuz.
Vampyr bence gerçekten çok emek sarfedilmiş ve hikaye bakımından zengin bir oyun. Kısa bir değerlendirme yapacak olursam; oyun gerçekten dinamik, oynanış ve tema bakımından kendi alanında zirvede diyebiliriz hatta türünün tek örneği diyebiliriz. Oyunun mekaniği ise RYO oyunlarıyla karşılaştırıldığında yetersiz gibi görünse de kendini idare edebilecek bir oyun olmuş.

JC7's hayki
Super Moderator
haxlife-avatar
****
Super Moderator
Yorumları: 160 Konuları: 0 Kayıt Tarihi: 23-05-2018 Rep Puanı: 0
Budget: 117 Budget
Offline
#2
Vampyr | İnceleme
09-08-2018, Saat: 14:55

okumadım ama ilgisini çken okumustur eline saglık Big Grin


Garnett
-
haxlife-avatar
***
Member
Yorumları: 49 Konuları: 0 Kayıt Tarihi: 08-03-2018 Rep Puanı: 1
Budget: 20 Budget
Offline
#3
Vampyr | İnceleme
09-08-2018, Saat: 15:18

eline sağlık


Elawachi
Corporal Member
haxlife-avatar
**
Member
Yorumları: 26 Konuları: 2 Kayıt Tarihi: 07-07-2018 Rep Puanı: 0
Budget: 0 Budget
Offline
#4
Vampyr | İnceleme
09-08-2018, Saat: 15:29

Teşekkürler dostlar. Forumun biraz farklılık kazanmasını istiyorum.


[ Tags: vampyr | inceleme ]

Yorum Yaz


Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
İnsan Doğrulama:
Aşağıda görünen onay kutusunu işaretleyiniz. Bu işlem otomatik spam kayıtları önlemek için kullanılır.

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi