Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap - Üye Ol - Lost password?
Poll note
   

Anket Başlığı: Oyunuzu kime vereceksiniz?
Meral Akşener
Muharrem İnce
Recep Tayyip Erdoğan
Selahattin Demirtaş
Temel Karamollaoğlu
Diğer

Seçim Gündemi


[ Tags: seç | | ndemi ]

  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oyVranješ
Godswrath
haxlife-avatar
***
Yorumları: 199 Konuları: 3 Kayıt Tarihi: 08-08-2016 Rep Puanı: 0
Budget: 0 Budget Away
#1
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 19:54

Before I start, just to make our foreign friends to know; 

This topic is about the election in Turkey coming up in 2 weeks. These sentences I write down are about my opinions for this election. Our foreign friends who are interested in Turkish Politics can also comment. But comments without offence to any side please. Even in a joky way.

            __________________________________________________________________________________


Konu malumunuz arkadaşlar. Başlıktan da anlayacağınız üzere seçim gündemi. 2 hafta sonra bizi bekleyen, devletin, hepimizin geleceğini etkileyecek çok önemli bir olay var gündemde. Ve bence bu tartışılmalı. HaxLife ahalisi olarak seçim gündemi hakkında bu konu altından tartışabiliriz. 

Kendimiz de küçük bir anket yapalım oy durumlarını görmek için. Objektif görünmesi için adayları alfabetik sıraya göre sıralayacağım.

Tartışmaya başlamadan önce, takdir edersiniz ki Siyaset çok önemli ve çok ciddi bir konudur. Dolayısıyla ağzımızdan çıkan her kelimeye özen göstermemiz gerekiyor ki saygı/sevgi çerçevesi aşılmasın, kavgalar, hararetler olmasın. Bunun için yorumlamaya birkaç sınır getirmek istiyorum;

Kural 1) 
İnsanları yaftalamayalım. "AKP'ye oy veren koyundur, CHP'ye oy veren dinsizdir, HDP'ye oy veren teröristtir." gibi yorumlar kesinlikle yok. Görülürse banlanır.

Kural 2)
Herhangi bir siyasiye küfür ya da hakaret etmek yok, banlanır.

Kural 3)
Herhangi bir üyeye hakaret ya da küfür eden banlanır. Dilim sürçtü, harf eksik olmuş, makas kesmiyor tarzı bahaneler dinlenmeyecektir. Diğer üye karşılık verirse o da banlanır. 

Kural 4)
Konu altında goygoy yapanı, geyik çevireni, ya da dalga geçer tarzda yorum atanı banlarım. "Fedö, hülöğ, vs." gibi şeyler yazmak yok. Yazanlar banlanır.

Herhangi bir ekstra uyarı yapılmayacaktır. Ortalama zekaya sahip herkes yukarıdaki kurallarda belirtilenleri anlayabilir. Bunlardan dolayı ban yiyip de kimse bize gelmesin. Ülke geleceğini etkileyen bir olay var ve bence bu konuşulmalı.
 
            __________________________________________________________________________________

Başka bir forumda yine aynı konuda yayınladığım bir yazımı direk alıntılayacağım ben. Çoğunluk tarafından beğenilmişti. Umarım yararlı olur kafasında soru işaretleri olanlar için...

            __________________________________________________________________________________


Arkadaşlar şahsi düşüncelerimi sundum. Uzun bir yazı ama faydalı olduğunu düşünüyorum. Eksiklerim, yanlışlarım olduysa mutlaka bilgilendirin beni lütfen. Okuması zor gelebilir, ama herkesin anlayacağı dilden konuştum. Basit bir anlatım kullandım. Şimdiden elinize sağlık. Kolay gelsin okurken.

Sözlerime başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum, Fetö-Metö ayaklarını herkes bir geçsin. Geçmişe takılı kalarak siyaset yapılmaz zaten. İleri bakacaksın. İcraat yapacaksın. Yapısal reformlar yapacaksın. Fetö suçlamalarını uzatmaya gerek yok. Kim kiminle görüşmüş, ne halt yemiş falan, geç. Bu devlete icraat gerek icraat. Sadece siyasi, kişisel kimliğe dayanaraktan eleştirilerimi/görüşlerimi sunacağım.

Benim oyum Sayın İnce'ye gidecek, peki neden?

Konu 1: Prompter.

"İlk konu bu kadar önemsiz olmamalı." dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız. Ama güncel bir konuya değineyim hazır aklıma gelmişken. 

Yahu yeni bir haber çıktı geçenlerde, belki de eskidendir biliniyordur bilemiyorum ama ben yeni gördüm, bu Prompter'dan yazı okuma olayı. 

https://www.youtube.com/watch?v=ggbew3VGDg8
https://www.youtube.com/watch?v=3vtvNu1i7-k
https://www.youtube.com/watch?v=kY2MnCPmXX4
https://www.youtube.com/watch?v=MeWv08KS4xw[

Bu nasıl bir arsızlıktır yahu? Bu nasıl rezilliktir? Utanmalıyız milletçe. Doğal davranmaktan uzak, sadece bir makineden gelen yazı akışını okuyarak millete seslenen hiç kimseden siyasetçi olmaz ben size söyleyeyim. Bakan hiç olmaz. Cumhurbaşkanı, Başbakan hiç olmaz. Yahu konuşmayı bilmeyen insandan bu ülkeyi yönetmesini nasıl bekleyebiliriz arkadaşım? 

Konu 2: Manipülasyon, gereksiz zaman kaybı.

-Yahu kardeşim, fetö metö? Şehitler veriyoruz? Napıcan şimdi Prompter'ı sen?

Kardeşim bir kere ben başta söyledim, fetö ilişkilerini, şehitler, maneviyatı bir kenara bıraktım. Ben şuan siyasi kişilikleri hakkında konuşuyorum siyasetçilerin. 16 senedir iktidarda olanlar belli. E kimin suçu bu şehitler? İnsanlar ölür. Allah rahmet eylesin her şehit cennetlik olsun. Ama bunu 10 sene gündemde tutmalı mıyız sahiden? Demeye çalışıyorum ki buna öyle bir odaklanıyoruz ki önümüze bakamıyoruz. 10 sene şehit haberleri gündemde.

Bak bu konu her siyasi kesimde var. Misal,

İktidar partisi; ülkeyi asla ileri götürmeksizin her konuşmaya Allah, Din, İslam, Müslümanlık, "Bunlar dinsiz, bunlar ateist!" katar; ancak hiç inovasyon yok. İcraat yok. Gelişme yok. İnsanları dinle manipüle ederler.

CHP: Atatürk'e bir kişi laf etsin, her şeyi bırakır o kişiye odaklanırız. Tamam Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olmak çok güzel bir şey,  ama aynı iktidar partisi gibi, "sürekli ağızlarda" bir Atatürk. Ağızlarda Atatürk derken, aman ha yanlış anlaşılmasın. Demek istediğim şey, sürekli Atatürk'e düşman olan insanları, konuları gündeme getirmekten başka bir şey yok. Bazen diyorum ki "ulan Atatürk kalksa mezarından gelse der ki kardeşim ben fetöcüyüm, ben vatan hainiyim, her şeyin suçlusu benim. Bunu tartışmayı bırakın artık. Geleceğe odaklanın. İleriye dönün biraz ileriye...!". Cidden bence böyle derdi.

Bu arada CHP'de Atatürk konulu yazdığım üstteki paragraftan lütfen saçma şeyler çıkarılmasın. Bu beni çok çok üzer. Atatürk ilke ve inkılaplarını sonuna kadar destekleyen biriyim. Umarım vermek istediğim mesaj anlaşılır ordaki.

Konu 3: Siyaset yeteneği, eğitim.

Bir kere, bir insanın cumhurbaşkanı olabilmesi için yüksek öğretim mezunu olması şarttır anayasaya göre. Ancak bizim cumhurbaşkanımızın diploması şaibeli. Büyük ihtimalle yükseköğrt. mezunu değildir. 

E olmasın hadi bir kağıt parçası. 16 senedir iktidardasın. İnsan biraz mı siyaset yeteneğini, konuşma yeteneğini geliştirmez? İnanın 16 senedir sadece başkalarını eleştirmekte iktidar. Ülkeyi ileriye götürmekte değil. Bu da bir manipülasyondur. Sadece olay çıkarıyor iktidar. Kavga, tartışma çıkarıyor. Haklı ya da haksız. Sürekli birilerine sallıyor. Çocuk gibiler.

Diploman yok, eğitim seviyen göreceli olarak düşük okey, e 16 senedir insan biraz geliştirir kendini. 16 sene dediğimiz sadece iktidar süreci ha, siyasette çok uzun süredir varlar. İnsan konuşmayı öğrenemez mi yahu? Tonlamadır, diksiyondur, cart curt? 

Şimdilerde tv kanalları adayları tek tek ağırlıyor biliyorsunuz. Ben onları severek takip ediyorum. Etmem de gerekir zaten, çünkü Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Hepsinin konuşmalarını dinledim. Zaten meeting'lerini hep takip ediyorum, yani genel olarak ideolojilerini biliyorum hepsinin. Ama dedim ki bir ara, hepsini kenara bırakalım. Ben Türkiye'ye yeni gelmiş olsam mesela, ve şu tv programlarındaki konuşmalarını baz alarak bir fikrim olacak olsa; yüzde bir milyon Muharrem İnce'yi seçerim. Peki Neden?

1) Konuşma yeteneği. Diksiyonu, tonlaması, ikna yeteneği.
2) Yenilikçi, inovatif, bilimsel oluşu. 
3) Savunduğu görüşleri belgelerle kanıtlama yeteneği.
4) Gördüğü öğrenim itibariyle genel olarak her konu hakkında bilgi sahibi oluşunun verdiği güven.
5) Aslen bir Fizik Öğretmeni olması. Bilimsel çalışmalara destek vererek ülkeyi kalkındırabilecek şartlara sahip olması.
6) Demokratik olması.
7) Toplumun "her kesimine" seslenmesi.

Meral Akşener ile Muharrem İnce, şuan birbirine görüşler bakımından yakın iki aday. Peki ben neden Muharrem İnce'ye veriyorum? Tek sebebi var. Konuşma yeteneği. Meral Akşener konuşamıyor. Sıfır tonlama, sıfır diksiyon, sıfır güven verme. İkna edicilik hiç yok. Konuşmasının tamamını dinleyemedim bile çünkü dikkatimi hiç çekemedi sayın Akşener. Baydı beni. Konuşmasından aklımda kalan bir iki cümle ya vardır ya yoktur. Oysa İnce'nin her sözü tek tek aklımda. Yandaşlık olarak görülmesini istemem çünkü öyle değil. Umarım bu konuda hemfikirizdir.

Arkadaşlar bakın. Yollar yapmak, binalar yapmak, güzel dekorasyonlu şehir planlamaları yapmak... Bunlar zaten hangi aday iktidara gelirse gelsin yapılacak şeyler. Bunlar klasik şeyler. Basit şeyler bunlar. Bunları icraat sayamazsınız. Saymamalısınız. Ve bizim eğitim seviyesi ortalamanın altında olan çoğunluğumuz, bizim gözü ve gönlü tok olan, 100 yıl köle gibi çalıştırılsa da bir şey talep etmeyecek kadar iyi niyetli işçilerimiz, tarım hayvancılık sınıfımız; bunları müthiş gelişmeler olarak görüyor. Zaten maddiyat beklentileri yok, e' iktidardaki de dinci, Allah Kuran falan, daha ne olsun ki?

Konu 4: 16 senelik iktidar döneminde ülkede ne olup bitti?

Olumlu anlamda, kayda değer ne olmuş ki? 

Ekonomi: Ben size söyleyeyim, ekonomimiz çöküşte. Devlet ölüyor arkadaşlar. Cidden gözlerimizin içine baka baka ölüyor. Elden gidiyor devlet. Güncel Euro kuru 5,2. Dolar kuru 4,47. Bunlar çok ciddi rakamlar. Herkesin 20'li yaşlara yakın olduğunu varsayıyorum. Hepiniz hatırlarsınız Euro'nun 2 lira, Doların ise 1,5 lira olduğu dönemleri. O zamanlar bile insanlar öff, pöff derdi. Uzatmayacağım anladınız siz. 

Yalan söylemeyeyim. Benim yaşım 19. Euro ve USD'yi daha önce hiç resmi işler için kullanmadım dolayısıyla doğrudan etkisini üzerimde hissetmiyorum. Malum, baba parası yiyorum şuan öğrenci olduğum için. Bazılarınıza komik gelebilir ama ben euro-dolar artışının etkisini en çok LoL'de hissediyorum Big Grin 

(Bkz; AB sunucusunda RP fiyatları)

350 RP = 2.50 Euro. 
700 RP = 5 Euro.
.
.

RP miktarı ile fiyat doğru orantılı şekilde ilerliyor. 

Yani bizim açımızdan bakacak olursak, bizim paramızın değeri Euro ile eşit olsa, 350 RP'ye 2,50 Lira vereceğiz. (1 Euro = 5,2 TL, 5 kat fazlamız var.)

Peki biz ne kadar veriyoruz? 

400 RP = 10 Lira.
800 RP = 20 Lira.
.
.
(Doğru orantılı ilerliyor)

Tabii bu fiyat sisteminde ne kadar yükseğe çıkarsan aradaki farkı o kadar net görürsün artacağı için. 

Bu kısım sadece lolcülerin anlayacağı bir kısım olduğu için üzgünüm arkadaşlar Sad

Düşünsenize abi, sadece bir sihirdar simgesi alacaksınız. 250 RP. Ama 400 çekmeniz lazım, o da 10 lira. Bi simge için 10 lira veriyosak, kostümler, herolar?... Bak herifler 2.5 lira veriyor...

Konu 5: Söylenen sözlerin gerçekliği, yalan vaatler, yalan söylemler, çelişkiler.

Ucu sonsuuz bir konu. Sayısız argüman çıkar. 

Güncel örnekler:

1) Cumhurbaşkanı Erdoğan (CNN Türk-Kanal D ortak yayını): Biz geldiğimizde birkaç tane kırık dökük ambulans vardı. Eskiden köpeklerin çektiği ambulans ile götürülürdü hastalar. 

-yoooh öyle bir şey! bizler de birer eskimo'yuz zaten. burası buzullar falan.

2) Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan: "CHP'nin tek partili döneminde biz 75 kişilik sınıflarda okurduk." 

Birincisi, Sayın Erdoğan 1954 doğumludur. İlkokul sıralarında da yılın 1960'lar olduğunu varsayarsak; böyle bir şey mümkün değil. Çünkü çok partili sisteme 1946'da geçilmiştir zaten. Tek partili sistem bitmiştir 46'da. "Açık oy, gizli sayım" sistemi gelmiştir, vesaire.

İkincisi, Erdoğan'ın okul arkadaşı olduğunu söyleyen Mustafa Paçal'dan gelen yanıt: ""Piyalepaşa İlkokulu'nda ayrı sınıflarda birlikte okuduk. Ben 75 öğrencili sınıf görmedim."

Şimdi diyeceksiniz ki, Mustafa Paçal kimdir? Yalan söylemediğini nerden bilelim?

İşte belgelerle kanıtlama olayının güzelliği burada karşımıza çıkıyor. Muharrem İnce'yi seçme sebeplerimi açıkladığım yerde yazmıştım. Madde 3.

Buyrun kanıt; [SPOILER="Bkz:"]http://i.hizliresim.com/qv4b5R.png[/SPOILER]

Göremeyenler için; ilkokuldan bir fotoğrafını paylaşarak yalanlamış sayın Erdoğan'ı Mustafa Paçal. Araştırırsanız da bulursunuz zaten internetten.

Ekstra: Bir de şöyle bir düşünce varmış arkadaşlar ben bunu da yeni yeni duyuyorum; iktidar partisi'ni tercih eden bazı yaşlı annelerimiz, ninelerimiz diyorlarmış ki; 

"CHP iktidara gelirse bizim başımızı açtırırlar mı?".

Yobazca, cahilce bir söylemdir bu. İktidar Partisi'ni sistemli, akılcı bir şekilde savunan kimseyle karşılaşmadım bugüne kadar, orası ayrı. Diyorum ki hadi teyzelerimiz yaşlı, oğlu kızı yok mu bunların, niye söylemiyorlar? E diyorum onlar da bilmiyor ki. Cahiller. Beyinler yıkanmış o da var tabii.

Net bir şekilde söyleyeyim. Yalandır. Arkadaşlar, böyle bir şey nasıl olabilir? Teknik olarak, biz Müslüman dominant bir ülkeysek, bu ülkenin 40 milyondan fazlası Müslümansa, sen ülkenin çoğunluğunun desteğini alıp ülkenin başına gelmişsin, yapar mısın böyle bir şey? Yaparsan küt diye indirirler baştan seni. Var mı böyle mantıksız şey?

Bu işte tamamen Erdoğan'ın yukarıda bahsettiğim Manipülasyonu. Gelişmeci, ileriye dönük, yenilikçi siyasetin tam tersine; olay çıkarıcı, sataşmacı siyaseti. Tam olarak bunun etkisidir. "Cehape zihniyeti. Bunlar ateist, bunlar dinsiiiğzz!" söylemi. Yalandır. CHP - Dinsiz yakıştırması yersizdir. 

Ayrıyetten, niye bu kadar kastık ki? Yahu dinsiz olsun. Olabilir. Ateist de olabilir. Özgürlük budur arkadaşım. Kime ne? Ateist de olsa senin başındaki örtüye karışma hakkını getirmiyor bu inançsızlığı. 

İnce'nin bir sözü ile özetleyeyim demek istediğimi (CNN Türk - Seçim Özel yayınından): "Biz devlet olarak insanların kaç çocuk yapacağına karışamayız. Karışmayız. Buna hakkımız yoktur. Bizim hakkımız olan tek şey, bebeğin bezinin, sütünün fiyatındaki vergiyi, KDV'yi düşürmektir. Biz buna karışırız."

Yani demek istediğim, bu insanlar senin başörtüne karışmaz, ülkedeki inanç özgürlüğünü sağlamak üzerine çalışır. Bunu sağlamaya çalışır.

Sonuç Bölümü:

Bazen diyorum ki "Ulan hep diyorum insanların beyni yıkanmış falan, acaba benim beynim yıkanmış olabilir mi? Bu denli önümü göremez olmuş olabilir miyim?". Umarım yoktur, sanmıyorum böyle bir durum ama, varsa lütfen birileri beni uyarsın geç olmadan. Hatam yanlışım varsa düzeltin çekinmeyin.

Arkadaşlar umarım bir şeylerin farkınıza varmanızı sağlayabilmişimdir. Sonuç olarak, bu kişisel bir mesele değildir. Devlet meselesidir. 16 senedir iktidarda olan hükümetin devleti ileriye değil, geriye döndürdüğü, hatta geriden de beter ettiği açıktır. Dolayısıyla hükümet değişikliği, devletin başının değişmesi şarttır. Bu İnce olur, Akşener olur, Demirtaş olur, o olur bu olur. Sonuç olarak İktidar'ın değişmesi gerektiği barizdir. 

Boş oy meselesi

Saçmadır. Sana verilen seçme hakkını kullanmayıp, kaderini başkalarının ellerine teslim etmek; kaderini başkalarının belirlemesine olanak sağlamaktır. Ayrıca emin olun ki protesto niteliğinde boş oy atanlarımızı hiçbir parti/aday/kesim takmıyor bile. Smile

Saygılarımla.


уıℓℓαяıη тєcяüвєѕι
Member
guest-avatar

GuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStars
Member
HaxLife.com
#2
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 19:55

okumam ama +1


Vranješ
Godswrath
haxlife-avatar
***
Yorumları: 199 Konuları: 3 Kayıt Tarihi: 08-08-2016 Rep Puanı: 0
Budget: 0 Budget Away
#3
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 20:06

Çok uzun bir yazı olduğunun farkındayım arkadaşlar. Ama okuyan herkese yeni perspektifler kazandıracağından adım gibi eminim.


Èlwind
Member
guest-avatar

GuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStars
Member
HaxLife.com
#4
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 20:07

Vranjes Kardeşim çok başarılı olmuş.. baya mantıklı bir konu seni seviyoruz <3


Zasłużeni
Member
guest-avatar

GuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStars
Member
HaxLife.com
#5
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 20:08

Güzel konu. Meral mommy. Wink


Walk
Corporal Member
haxlife-avatar
**
Member
Yorumları: 21 Konuları: 0 Kayıt Tarihi: 25-12-2017 Rep Puanı: 0
Budget: 0 Budget
Offline
#6
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 20:50

Şu halde hale tayyipe oy atan varsa zaten ...


Kai
Takım Kaptanı
haxlife-avatar
****
Yorumları: 218 Konuları: 9 Kayıt Tarihi: 24-12-2017 Rep Puanı: 0
Budget: 215 Budget
Items: (View All Items)
Offline
#7
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 20:57

(09-06-2018, Saat: 20:50)Walk Adlı Kullanıcıdan Alıntı:  Şu halde hale tayyipe oy atan varsa zaten ...

gardaşım bu forumdakilerin %99u zaten reşit degil böyle şeylere sitem etmene gerek yok -,-


Marvin
Sergeant Member
haxlife-avatar
***
Member
Yorumları: 69 Konuları: 3 Kayıt Tarihi: 08-06-2018 Rep Puanı: 0
Budget: 85 Budget
Offline
#8
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 22:30

Bence de değişim şart artık.Bu seçimde Erdoğan çok oy kaybedecek gibi ama Cumhur ittifakından dolayı kaybettiği oylar MHP'den geri gelicek gibi.Yani Erdoğan %40 - %45 oyunu her türlü alır yine.Ama seçim 2.tura kalır.Benim şahsi fikrim İnce - RTE olursa 2.turda RTE kazanır.Ama Akşener-RTE olursa Akşener'in kazanma ihtimali yüksek.Yazdıklarını tamamını okumadım ama CHP ile alakalı şeyler yazmışsın genelde.Ve de şuanki ankette İnce açık ara fark atmış.Ama gerçek seçimde malesef CHP'nin oyları genelde %25 oluyordu İnce'nin oyu da %25 civarı olur.İnce CHP'nin kemik oyları dışında fazla oy alamaz.2.tura RTE ve İnce kalırsa ben de İnce'yi desteklerim ama burda en önemli şeylerden biri de Demirtaş'a giden oylar 2.turda nereye kayacak.Bence seçimin kazanını onların oyları belirleyecek.
Son Düzenleme: 09-06-2018, Saat: 22:36, Düzenleyen: Marvin.


уıℓℓαяıη тєcяüвєѕι
Member
guest-avatar

GuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStars
Member
HaxLife.com
#9
Seçim Gündemi
09-06-2018, Saat: 22:36Celes
Member
guest-avatar

GuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStars
Member
HaxLife.com
#10
Seçim Gündemi
10-06-2018, Saat: 02:11

Şahsi görüşüm Muharrem İnce
Bu arada 3 sorum var;
1)Ülkede kriz yoksa neden erken seçim var?
2)Ülkede kriz varsa neden aynı iktidar ile devam etme gereği duyuyoruz?
3)Ülkeyi buzdolabı ile ekonomi hesaplayan "mevcut cumhurbaşkanını" kurtaracaksa kim batırdı?


[ Tags: seç | | ndemi ]


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi