Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap - Üye Ol - Lost password?

Makro Şikayetleri ve Cezaları Hakkında


[ Tags: makro | sikayetleri | cezalari | hakkinda ]

  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oyROCKY BALBOA
Administrator
haxlife-avatar
*****
Administrator
Yorumları: 1,268 Konuları: 378 Kayıt Tarihi: 06-08-2016 Rep Puanı: 9
Rank: 847 Rank
Items: (View All Items)
Offline
#1
Makro Şikayetleri ve Cezaları Hakkında
25-03-2019, Saat: 07:25

Evet arkadaşlar Playofflar yaklaşırken bu konuda alınan son kararı açıklamak istiyorum. Biz şu ana kadar makro konusunda ne yazık ki yönetim olarak çözüm bulamadık. Bunda en büyük problem tabii ki kanıtlanabilir bir şey olmadığı yani en azından bariz bir şekilde kanıtlayabilecek şartlara sahip olamadığımız için ne yazık ki hava oldu. Bu konu havada kaldıkça ne yazık ki kullanan kişi sayısı ve şikayetler de bir o kadar arttı. Biz herhangi bir kişinin makro olmama ihtimali az dahi olsa kimsenin haksızlığa uğramaması adına radikal kararlar almadık fakat bu makro kullanan kişileri cesaretlendirdiği gibi makro kullanmayan kişilerin de ya makro kullanmasına ya da oyundaki hevesinin kaçmasına sebep oluyor. Bazı arkadaşlar artık hiçbir cezaya uğramayacağını bile bile kör göze parmak sokar gibi belli etmeye başladı. Bu konuda alacağımız kararları engelleyen en büyük problemlerden biri de ne yazık ki biz ceza verecek olsak dahi bu kişiler başka forumlarda ve herkesin hedef olarak koyduğu CL'de de kullanmaya devam edebilecekleri için alacağımız kararların işe yaramayacağını düşünüp önemsemedik. Fakat geldiğimiz nokatada adaletsizliği önlemek adına ya makroyu serbest bırakmayı ya da bunu engellemek için birtakım önlemler getirmenin zamanı olduğuna karar verdik. Tabii ki her aklı başında insan gibi 2. seçenekte karar kıldık.


Bu konu yönetim veya üyeler üstü bir durum olduğu konusunda hemfikiriz. 2-3 kişinin veya kendi menfaatini gözlemese dahi bu konuda karar verme ihtimali olan kişilerin karar verici olması haksızlıklara gebe olacaktır. Ondan dolayı bir ekip belirlemek de aktiflik veya farklı takımların görüşlerini alma da problem yaratacağı için direkt olarak ligde oynayan takımların buna karar vermesinin en doğru yöntem olduğuna karar verdik. Sonuçta bu olaydan etkilenen kişiler lig takımları ve makro konusunda da hemfikir olduğu kişileri kendileri ayıklayabilirler.

Oylama sisteminin nasıl işleyeceğine karar vermedik ama kararı takım kaptanları verecek. Her sezon o lige giren takım kaptanları makro şikayetlerini değerlendirecek ve gerekçeli olarak kararını açıklayacak. Alınan kararın net olması ve kafalarda soru işareti yaratmaması adına  nitelikli çoğunluk aranacak. Yani pozitif oyun negatif oydan +1 olması  kişinin ceza alması için yeterli olmayacak. Şu an ligde 12 takım varsa ve oyuncusu hakkında makro şikayeti yapılan takım kaptanının da oy vermeyeceğini hesaba katarsak 11 takım kaptanının 6'sının değil de en az 7 veya 8(bu takım kaptanları ile konuşulduktan sonra kararlaştırılacaktır.) olması gerekecek.

Cezaların caydırıcı olması gerektiği kadar da rehabilite edici olması gerektiğini düşündüğümüz için direkt olarak süresiz banlamanın  sağlıklı bir yöntem olmadığını düşünüyoruz. En azından ilk defa cezalandırılacaklar için bu ceza 2-4 maç haftası ardından sezonu kapama ve son olarak da multi banın hem forum hem lig hem de oyuncular için en doğru ceza sistemi olduğu konusunda herkesin hemfikir olacağına eminiz.

Son olarak bizim amacımız ligi belli bir düzene sokmak ve haksız rekabeti önlemek. Ne yazık ki bu platform dışında makro kullanan arkadaşlar aynı şekilde devam edebilir. Biz Şampiyonlar ligi maçlarında dahi makro açan kişileri cezalandırsak bile bu insanlar yine kullanmaya devam edebilirler. Bunu biz tek ve bireysel olarak tamamen ortadan kaldıramayız fakat en azından kendi yönettiğimiz ligde asgari düzeye indirebiliriz. Tamamen sona ermesi için kolektif bir sistem gerekmektedir. Makroyu kullanan Türk oyuncular kadar ne yazık ki yabancı oyuncular da var ve çoğu kişinin burayla hiçbir bağı yok.

Uygulamaya bu sezon playoff öncesi geçilecektir. Makro olduğunu düşündüğünüz kişileri bir veya daha fazla rec koyarak şikayet edebilirsiniz.  Plus lig içinde aynı şeyler geçerli. Makro olduğuna karar verilen kişiler bu sezon Playoff sürecinde oynayamayacaktır. Bu konu hakkında çoğu kişinin olumlu düşüneceğine eminiz. Cezalar ve takım kaptanlarının kararları ise şeffaf bir şekilde forum üzerinden paylaşılacaktır. 


Lyudina
Guest
guest-avatar

GuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStarsGuestStars
HaxLife.com
#2
Makro Şikayetleri ve Cezaları Hakkında
25-03-2019, Saat: 09:20

Makronun otomatik sistemle ve ispatlanabilir olarak nasıl engellenebileceğinin cevabını 2-3 gün önce kadar buldum, fakat henüz bunun sistemini yazacak vakti bulamadım. 10 yıl içerisinde çözümlenemediği için bu imkansız görülüyor ama makro engellenebilir birşey.

Alternatif olarak şu an çözüm olmadığı için ise oy sistemiyle bu hileyi yapan kullanıcıları oyunun dışına çıkarmak da mantıklı.


[ Tags: makro | sikayetleri | cezalari | hakkinda ]


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi